درمان دندان های ضربه خورده

درمان دندانهای ضربه خورده شامل یک یاچند مورد از موارد زیر است:
1- صاف کردن لبه های ناصاف دندان 
2- خارج نمودن قطعه شکسته شده ی تاج یا ریشه دندان
3- بازسازی قسمت شکسته با خود قطعه شکسته یا مواد ترمیمی.(مواد پر کردن دندان)
4- اتصال قطعات لق دندان.
5- ثابت نمودن دندان لق شده یا جابجا شده
6- انواع درمانهای ریشه دندان(مانند درمان پالپ زنده یا کمک به تشکیل ریشه ی دندانهای تازه رویش یافته ای که ریشه ی انها کامل نشده است.)
7- درمانهای ارتودنسی
8- روکش نمودن دندانها.

در موارد خاصی امکان درمان دندان ضربه خورده نیست و دندان فوق باید کشیده شود. مراجعات follow up و پیگیری و کنترل نتایج درمان تا یک سال یا بیشتر در بسیاری از موارد لازم است. 

توصیه های ضروری:
مهمترین توصیه به افرادی که دندانشان ضربه خورده یا به والدینی که دندان کودک یا نوجوان آنها دچار ضربه شده است مراجعه ی هر چه سریعتر به دندانپزشک است. در صورتیکه مراجعه به دندانپزشک در ساعات اولیه پس از ضربه انجام گیرد، بهترین نتایج درمانی حاصل خواهد شد.مسلما پیگیری تمام مراحل و جلسات درمانی برای حصول نتیجه درمان لازم است.
در صورتی که تاج دندان شکسته باشد توصیه میشود قطعه ی شکسته شده ی تاج نگهداری شده و برای دندانپزشک آورده شود.در بسیاری از موارد می توان از قطعه شکسته شده برای بازسازی دندان استفاده کرد.

 معمولا توصیه می شود بیمار به مدت 2 هفته از رژیم غذایی نرم استفاده کند.همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان ها در این زمان اهمیت ویژه ای دارد.بیمار باید بعد از هر وعده ی غذایی با مسواک نرم مسواک بزند. گاهی استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده مانند کلرهگزیدین به مدت یک هفته توصیه می شود.در صورت بریدگی و پارگی بافتها و یا بیرون افتادن دندان از حفره ی خود(در اسیبهایی مانند زمین خوردن یا افتادن از دوچرخه که تماس با زمین و خاک وجود داشته باشد)تزریق یاداور کزاز لازم است.در صورتیکه از آخرین تزریق واکسن بیشتر از 5 سال گذشته باشد.

همانطور که ذکر شد پس از اتمام مراحل درمان ،مراجعات بعدی جهت کنترل نتایج و بررسی پاسخ دندان به درمانهای انجام شده ضرورری می باشد. 

» دندان دردهاي اورژانس
» اورژانس‌هاي ناشي از ضربه به دندان‌ها
» شكستگي دندان‌ها
» بيرون افتادن دندان‌ها به دنبال ضربه
» آبسه‌ها و تورم‌ها
» اورژانس‌هاي پس از درمان يا بين جلسات درماني

ارسال دیدگاه