لمینیت دندانلمینت دندان از لایه سرامیک باریک ساخته شده که با مینای دندان و یک لایه چسبناک ، روی دندان اصلی چسبانده می شود . برخلاف تصور عموم ، برای ساخت لمینت سرامیکی هیچ نیازی به تراشیدن یا ساییدن دندان نیست و در صورتی که پزشک روش های درمانی خاصی را برای نصب لمینت انتخاب کند ، فقط به منظور آماده‌سازی دندان و چسباندن لمینت روی آن ، تغییرات خیلی کمی روی دندان ایجاد می کند و هیچ آسیبی به ساختار طبیعی آن نمی زند .

علاوه بر جنبه های ظاهری ، نصب صحیح لمینت و کاربرد آن هم اهمیت زیادی دارد . لمینت باید درست و محکم به دندان طبیعی بچسبد تا خوب عمل کند . برای این کار ، دندانپزشک از صمغ هایی استفاده می کند که به نور حساس هستند . این مواد بعد از نصب با کمک اشعه هایی قوی و مخصوص ، خشک و محکم می شوند .

آیا لمینت به دندان طبیعی آسیب می زند؟

خیر، در صورتی که دندانپزشکتان متخصص ترمیم و زیبایی باشد و در این زمینه از تجربه کافی برخوردار باشد دندان های طبیعی تان آسیبی نخواهند دید . دندانپزشک قبل از شروع روند لمینت گذاری ، عکس کلی از فک و دهان را برایتان تجویز می کند و دندان هایتان را به طور کامل آزمایش می کند تا از سالم بودن و مناسب بودن دندان برای نصب لمینت اطمینان حاصل کند . اگر پزشکتان تشخیص دهد که لمینت برای شما گزینه مناسبی نیست می توانید از دیگر گزینه ها مثل ونیر کامپوزیت ، باندینگ ، ارتودنسی ، سفید کردن و یا فقط تراشیدن دندان ها استفاده کنید.

نکته مهم دریافت اطلاعات کافی درباره تمام این گزینه هاست تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید.

انواع لمینت دندان

دو نوع لمینت دندان داریم :

  • ونیر کامپوزیت 
  • ونیر سرامیکی

ونیر کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت داخل خود مطب و توسط پزشک ساخته می شوند . همچنین خود پزشک آن ها را روی دندان نصب می کند. برای نصب این نوع ونیرها یک جلسه درمانی کافی است و بعد از آن ، خواهید دید که تمام عیب های دندان تان از بین رفته و لبخند سفید و خیره‎‌کننده‌ را به شما بازمی گرداند.

فواید ونیر کامپوزیت

از جمله فواید ونیر کامپوزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

– لبخندتان را جذاب کرده و در عین حال دندان هایتان را سالم نگه می دارند .

– رنگ و شکل دندان ها را یکدست می کنند .

مزایای ونیر کامپوزیت نسبنت به لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان

کاربرد ونیرهای سرامیکی دقیقا مانند  کامپوزیت دندان است، با این تفاوت که این نوع ونیرها در آزمایشگاه ساخته می شوند . ونیرهای سرامیکی مانند ناخن های کاشت عمل می کنند ، زیرا آن ها را روی دندان می چسبانند و قرار است نقش دندان را ایفا کنند . کل فرآیند نصب ونیر سرامیکی در دو جلسه انجام می شود ، یک جلسه برای آماده‌ سازی دندان و قالب‌گیری و سپس ارسال آن برای آزمایشگاه دندانسازی ، و یک جلسه برای چسباندن ونیر به سطح دندان.

مزایای لمینت سرامیکی