سوالات متداول دندانپزشکی

آيا هر دندانپزشكى مى تواند بازسازى و طراحى لبخند را انجام دهد؟
درمان طرح لبخند يك درمان كاملاً تخصصى مى باشد و نياز به مهارت و تخصص دارد، درمان زيبايى علاوه بر علم و تكنولوژى نياز به داشتن دستانى هنرمند براى خلق يك اثر زيبا دارد.
آيا دندان هاى روكش شده نياز به مراقبت هاى ويژه دارند؟
در صورتى كه روكش ها كاملاً با دندان ها تطابق داشته باشند احتمال پوسيدگى دندان وجود ندارد، فقط لبه روكش ها كه به لثه ختم ميشود بايد مسواك زده شود تا از التهاب لثه ها جلوگيرى شود.
برای پر کردن دندانها مواد همرنگ بهتر است یا غیر همرنگ؟
البته بستگی به دندان دارد به میزان پوسیدگی دندان و محل دندان در بعضی از دندانها برای ترمیم شما فقط یک انتخاب دارید اینجا شما اصراری به دندانپزشک برای انتخاب دوم نکنید.اگر شرایط مساوی بود اولویت با مواد همرنگ میباشد به دلیل خواص خوبی که امروزه این مواد دارند.
زمان اولین مراجعه به دندانپزشک چه هنگام است؟
بهتر است اولین مراجعه به دندانپزشکی در زمان یک سالگی کودک باشد تا علاوه بر معاینه دندانها ی روییده شده و روند تکامل دندانها در مورد روش بهداشت دندانها ، پدر و مادر توضیحات لازم را از دندانپزشک بگیرند.بعد از این زمان مرحله بعد در سن شش سالگی ، هم زمان با شروع رویش دندانهای دائمی کودک انجام یک معاینه دندانپزشکی واجب است .بعد با صلاحدید دندانپزشک معاینه سالانه انجام میگیرد.
چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند؟
‌افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید ایمپلنت هستند. ایمپلنت جهت جایگزینی دندان تا بازسازی همه دندان‌ها را در بر‌ می‌گیرد. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش ‌‌دندان‌های مجاور بعنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار‌ می‌گیرد و روکش روی همان ایمپلنت بدون اتکا به ‌‌دندان‌های مجاور قرار داده‌ می‌شود.‌ در مورد بیمارانی که ‌‌دندان‌های زیاد یا همه دندان‌ها را از دست داده باشند با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده از آنها بعنوان پایه‌ می‌توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی ‌‌دندان‌های از دست رفته قرار داد. در مورد بیماران کاملا بی‌دندان‌ می‌توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.‌ حتی در مورد بیماران بی‌دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند‌ می‌توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه کاملا محکم و باثبات کرد.‌
نقش ایمپلنت در حفظ استخوان فک چیست؟
‌حجم استخوان فک علاوه بر کارآیی ‌آن بعنوان محافظ ریشه دندان در ظاهر افراد هم تاثیر به‌سزایی دارد. ایمپلنت‌ها‌ی دندانی در نقاطی که دندان از دست رفته است‌ می‌توانند حجم استخوان فرد را حفظ کنند و با بهبود ظاهر صورت در بهبود کیفیت زندگی افراد تاثیر به‌سزایی بگذارند.‌
مزیت استفاده از ایمپلنت در مقایسه با شیوه‌های قدیمی چیست؟
چون تنها یک دندان در حالت ایمپلنت جایگزین می‌شود، می‌تواند به صرفه‌تر از درمان مرسوم بریج باشد که حداقل سه دندان را درگیر می‌کند. همچنین ایمپلنت به دندان مجاور صدمه نمی‌زند. یک بریج که یک دندان از دست رفته شما را جایگزین می‌کند، حداقل دو دندان پایه لازم دارد که باید تراش بخورند و در طول زمان هم امکان تغییر شکل یا نیاز به تعویض بریج وجود دارد. اگر در یک دوره زمانی طولانی، مزایا و معایب را بسنجید باز هم ایمپلنت، برای دندان‌های مجاور به‌صرفه‌تر است. مزیت دیگر اینکه ایمپلنت می‌تواند به شما این امکان را بدهد که دوباره راحت صحبت کنید، راحت غذا بخورید و احساس خوبی داشته باشید.